تبلیغات
سایت تخصصی سلام کامپیوتر - اعتیاد به اینترنت سیم كشی مغز را تغییر می‌دهد
به وبلاگ سلام کاپیوتر (زیر مجموعه پورتال بزرگ سلام 3 راهی) خوش آمدید ............. شما در این بلاگ از آخرین اخبار دنیای کامپیوتر ، مقالات آموزشی ، ترفند های جهان وب و پی سی حتما لذت خواهید برد ! تنها کافیست با ما باشید ........ برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید Welcome to hi computer weblog (following major portals set hi 3 way! ) ............. In this blog from computer World Latest News, Articles, Web and PC sure will enjoy trick in the world! Just stay with us ........ For more information see here

مرتبه
تاریخ انتشار : پنجشنبه 20 بهمن 1390
 تأثیری كه استفاده درازمدت از اینترنت روی نحوه تفكر، تمركز و پردازش مغزهای ما می‌گذارد، موضوعی است كه سال‌هاست دانشمندان را به خود مشغول كرده و باعث بحث و جدل‌های بسیار شده است.

حالا دیگر مدت‌ها از زمانی كه بچه‌ها و نوجوانان به صورت معمول هر روز ساعات زیادی از روز به اینترنت اختصاص می‌دهند، می‌گذرد. اینترنت جزئی از زندگی آنهاست و مبدل به یك عادت و فراتر از آن اعتیاد شده است و آنها قسمتی از سال‌های حساسی را كه در آن شخصیت‌شان شكل می‌گیرد، صرف وبگردی می‌كنند.

گرچه تعریف اعتیاد آنلاین در میان پژوهشگران مختلف متفاوت است ، اما یك تحقیق تازه نشان داده است كه استفاده افراطی از اینترنت واقعا به صورت فیزیكی مغزهای ما را تغییر می‌دهد و مدارهای نورونی ما را دستخوش دگرگونی می‌سازد. نتایج این تحقیق در شماره سوم ژوئن مجله پلاس وان منتشر شده است.

اعتیاد را به صورت ساده می‌توان بیماری مغزی تعریف كرد كه در صورت درگیر كردن شخصی باعث می‌شود وی به صورت وسواس‌گونه از چیزی استفاده كند یا دست به كاری بزند، در حالی كه این كار تأثیر بدی روی سلامت و موقعیت و عملكرد اجتماعی وی دارد.

به‌رغم كارهایی كه در زمینه اعتیاد به اینترنت انجام شده است، هنوز پژوهشگران حتی در تعریف این اعتیاد هم با هم هماهنگ نیستند. مثلا راهنمای آماری و تشخیصی اختلالات ذهنی كه مرجع معتبر پژوهشگران برای تعریف و تشخیص اختلالات روانپزشكی است، این اعتیاد را به درستی تعریف نكرده است. بیشتر پژوهشگران هنوز از پرسشنامه‌ای هشت سؤالی برای تشخیص اعتیاد اینترنتی اشخاص استفاده می‌كنند. این پرسشنامه در سال ۱۹۹۸ توسط كیمبرلی یانگ تنظیم شده است و در آن سؤالاتی از این دست وجود دارد: آیا از اینترنت به منزله وسیله‌ای برای فرار از مشكلات یا تخفیف اضطراب استفاده می‌كنید؟ آیا به خاطر اینترنت از رابطه با یك نفر یا یك موقعیت شغلی، تحصیلی یا حرفه‌ای خوب صرف‌نظر كرده‌اید؟

اما چین به عنوان كشوری كه مطابق آمارها ۲۴ میلیون معتاد به اینترنت دارد، منتظر تعریف شدن این اختلال نمانده و سعی كرده است تحقیقاتی عملی در این زمینه انجام دهد.

تخمین زده می‌شود كه تنها ۵ تا ۱۰ درصد آمریكایی‌ها به اینترنت معتاد باشند، در حالی كه درصد معتادان اینترنتی چین خیلی بالاست. دلایل مختلفی برای بالا بودن اعتیاد اینترنتی در چین ذكر شده است. اولین دلیل را در دسترس بودن اینترنت ارزان‌قیمت و فراگیر بودن كافی‌نت‌ها در سطح شهرها می‌دانند. اما بعضی‌ها ژرف‌تر به قضیه نگاه می‌كنند. آنها معتقدند در جامعه‌ای كه مردم مجبورند هرروز ۱۰ ساعت كار كنند و 6 روز از هفته سر كار باشند، اینترنت تنها مجرای گریز از فشار كار طاقت‌فرساست. شاید بازی‌های آنلاینی كه به یك كارگر سختكوش چینی امكان می‌دهند در عالم رؤیا قهرمان شود و یك امپراتوری بسازد، تنها دلخوشی یك چینی باشد. در حقیقت میزان وابستگی به بازی‌های آنلاین در میان چینی‌ها آنقدر بالاست كه بر اساس خبر جالبی كه بتازگی منتشر شده است، زندانبانان یك زندان، محبوسان را مجبور می‌كردند هر روز ساعات زیادی بازی كنند تا با به دست آوردن طلای مجازی و به فروش رساندن آن، مبلغی از آن آنها كنند.

چندین مطالعه، استفاده افراطی از اینترنت را با افسردگی، عملكرد ضعیف درسی، افزایش تحریك‌پذیری و اشتیاق غیرطبیعی برای آنلاین شدن مرتبط می‌دانند.

با این مقدمه، طولانی می‌رسیم به شرح پژوهش جدیدی در مورد اعتیاد اینترنتی. در این پژوهش سعی شده است كه نشان داده بشود اینترنت واقعا می‌تواند ساختار فیزیكی مغز ما را تغییر بدهد و تغییراتی كه در نتیجه آن ایجاد می‌شود، منحصر به تغییرات عملكردی نیست.

در این تحقیق، پژوهشگران ۱۸ دانشجوی چینی را كه ۱۰ ساعت در روز و دست‌كم 6 روز هفته مشغول اینترنت و بازی‌های آنلاین بودند، انتخاب و سعی كردند با انجام ام آر‌آی روی مغز آنها و مقایسه آن با مغز ۱۸ جوانی كه كمتر از ۲ ساعت در روز وارد اینترنت می‌شدند، تغییرات ساختمانی مغز را جستجو كنند.

پژوهشگران دریافتند واقعا تغییراتی در نتیجه استفاده از اینترنت در مغزها ایجاد می‌شود. یكی از آنها كاهش ماده خاكستری قشر مغز در بعضی نواحی به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد بود. كورتكس مغز در قسمت پیش‌پیشانی خلفی جانبی، قسمت سینگولیت دمی قدامی، ناحیه حركتی ضمیمه‌ای و قسمت‌هایی از مخچه این میزان كوچك شدن را نشان می‌داد. این كوچك شدن را می‌توان با كاهش نیروی مهاری كه برای اجتناب از اعمال نادرست لازم است و همچنین كاهش خودآگاهی افراد از اهدافشان در ارتباط دانست.

اما سؤال این است كه این كاهش حجم ماده خاكستری، واقعا یك تغییر بد است یا یك تغییر واكنشی برای سازگاری با كاری كه از مغز كشیده می‌شود؟ برخی محققان اعتقاد دارند همان طور كه یك ورزشكار متناسب با نوع ورزشش برخی عضلاتش را پرورش می‌دهد و بر حجم آن می‌افزاید و در مقابل روی برخی از آنها كه به كارش نمی‌آید، كار نمی‌كند، این تغییرات بیشتر واكنشی هستند و نمی‌توان آنها را بد قلمداد كرد.

سال ۲۰۰۶ هم مغز رانندگان تاكسی لندن با مغز رانندگان اتوبوس این شهر مقایسه و معلوم شده بود كه چگالی ماده خاكستری در هیپوكامپ خلفی ـ منطقه‌ای كه در راهبری و ایجاد یك نقشه درونی در ذهن و حافظه مهم است ـ در قیاس با مغز رانندگان اتوبوس بیشتر است. در حالی كه رانندگان تاكسی لندن باید یك شبكه لابیرنتی و پیچیده متشكل از ۱۵ هزار خیابان را بدانند، رانندگان اتوبوس باید مسیر مشخص و سرراستی را طی كنند و طبیعی است كه مغز رانندگان تاكسی باید متناسب با كارشان، سازگاری لازم را پیدا كند.

اما تغییرات مغز معتادان اینترنتی، منحصر به ماده خاكستری نیست و تغییراتی هم در ماده سفید آنها پیدا شده است. ماده سفید مغز، قسمت‌های مختلف مغز را به هم مربوط می‌كند. بر اساس تحقیق انجام‌شده مشخص شد كه ماده سفید در شیار پیرامون هیپوكامپ راست معتادان اینترنتی افزایش یافته است. این قسمت در تشكیل حافظه و بازیابی آن نقش دارد و طبیعی است كه در وب‌گردانی كه به صورت موقت نیازمند به حافظه سپردن و بازیابی اطلاعات هستند، افزایش داشته باشد. از سوی دیگر ماده سفید، بازوی خلفی كپسول داخلی چپ كه در اعمال شناختی و اجرایی نقش دارد، در مغز معتادان اینترنتی ماده سفید نسبت به بقیه جاها كاهش نشان می‌داد. این تغییر را می‌توان با كاهش نیروی تصمیم‌گیری این افراد مرتبط كرد.

البته مسلما برای بررسی دقیق‌تر تغییرات ساختاری و عملكردی اینترنت روی مغزهایمان نیاز به تحقیقات بیشتری داریم، تحقیقاتی كه روی افراد بیشتری با كارها و عادات آنلاین مختلف انجام شوند.


رونوشت از :منبع :

‌ سایت یك‌پزشك
طبقه بندی: اخبار، 
برچسب ها: اینترنت، لابیرنتی، آنلاین، اعتیاد به اینترنت، پردازش مغز،
نویسنده :M.K JAVADI
Select your Lan
آرشیو مطالب
تبلیغات