تبلیغات
سایت تخصصی سلام کامپیوتر - غرق شدن در دریای صفر و یك
به وبلاگ سلام کاپیوتر (زیر مجموعه پورتال بزرگ سلام 3 راهی) خوش آمدید ............. شما در این بلاگ از آخرین اخبار دنیای کامپیوتر ، مقالات آموزشی ، ترفند های جهان وب و پی سی حتما لذت خواهید برد ! تنها کافیست با ما باشید ........ برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید Welcome to hi computer weblog (following major portals set hi 3 way! ) ............. In this blog from computer World Latest News, Articles, Web and PC sure will enjoy trick in the world! Just stay with us ........ For more information see here

مرتبه
تاریخ انتشار : پنجشنبه 20 بهمن 1390
اعتیاد، اعتیاد است، فرقی ندارد چگونه باشد؛ گاهی با منقل و وافور كار معتاد راه می‌افتد، گاهی هم با موس (موشواره) و كلیك. در دنیای دیجیتال امروزی كه همه چیز دارد مجازی می‌شود، از شغل و كار تا دانشگاه و مدرك، اعتیاد هم می‌تواند به دنیای مجازی باشد.

البته یك اعتیاد واقعی به دنیای مجازی! اینترنت، دریای عظیمی است از اطلاعات، شاهراه و بزرگراهی است برای ارتباط دادن میلیون‌ها انسان، با فرهنگ‌ها، زبان‌ها و سلیقه‌های گوناگون و متنوع، اما متاسفانه برخی در این دریا غرق می‌شوند.

امروزه اینترنت یك وسیله حیاتی برای بسیاری از مردم كشورها به شمار می‌رود و از این طریق اطلاعات ذی‌قیمتی به دست می‌آورند. با وجود این و به‌رغم امتیازها و قابلیت‌های فراوان، اینترنت مشكلات جدی بسیاری را ایجاد كرده است، مانند انفجار اطلاعات، ارائه تصویرها و مطالب ناهنجار و محرمانه نماندن اطلاعات. یكی دیگر از مشكلات این پدیده اعتیاد به آن است.

شاید تا چند سال پیش، اعتیاد به اینترنت امری دور از ذهن بود. اگر چه هنوز هم برای برخی در كشور ما این موضوع جدی نیست، اما اكنون اعتیاد به اینترنت به یك واژه آشنا تبدیل شده است. ‌ سال 1995 میلادی روانپزشكی به نام گلد برگ، اعتیاد جدیدی را تعریف كرد؛ او وقتی با افرادی روبه‌رو شد كه برای دیدن صفحه نمایشگر رایانه خود و دسترسی به فضای مجازی، خانواده خود را رها كرده‌اند، به این تعریف رسید. اینها در بسیاری از مواقع ترجیح می‌دادند وقت خود را در سایت‌های مختلف اینترنتی بگذرانند، او این موارد را نوعی اعتیاد جدید معرفی كرد. بتدریج سایر پژوهشگران جنبه‌های دیگر این اعتیاد را شناسایی كردند. بسیاری از پژوهشگران، مفهوم اعتیاد را برای توجیه انواع خاصی از رفتارهای مشكوك نیز به كار می‌برند، زیرا یافته‌ها و نشانه‌های اعتیاد در این حالت نیز دیده می‌شود. انواع غیرماده‌ای اعتیاد به عنوان اعتیادهای رفتار محور طبقه‌بندی می‌شوند، بنابراین اعتیاد به اینترنت نیز اعتیاد رفتار محور محسوب می‌شود.

اعتیاد به اینترنت در برداشت كلی به استفاده مستمر از اینترنت اطلاق می‌شود و در سطحی وسیع‌تر می‌توان آن را به استفاده بیش از حد از اینترنت و رایانه در زندگی و وابستگی به آن به صورتی كه در انجام كارهای روزانه مشكلاتی پیش آید، تعبیر كرد و امكان دارد دامنه نتایج آن به كم‌خوابی، به خطر افتادن موقعیت شغلی و دگرگونی در روابط خانوادگی و اجتماعی نیز منجر شود.

این اختلال گونه‌ای از مشكلات روانی محسوب می‌شود كه البته این طبقه‌بندی همچنان مورد تحقیق و بررسی است. فعالیت آنلاین افراد مبتلا به این اختلال می‌تواند انجام بازی‌های رایانه‌ای، وبلاگ‌نویسی، پورنوگرافی، شبكه‌های اجتماعی یا خرید اینترنتی باشد. مخالفان این نظریه اعتقاد دارند كه این نوعی عادت و رفتاری تكراری است و گونه‌ای از اعتیاد محسوب نمی‌شود.

البته اغلب محققان معتقدند واژه معتاد برای كاربران اینترنت هم باید به كار گرفته شود، زیرا نشانه‌های اعتیاد به اینترنت همان ویژگی‌هایی را دارد كه در اعتیاد به الكل و سیگار دیده می‌شود.

نوجوانان در خطر

مانند انواع دیگر اعتیاد، نوجوانان و جوانان كشش بیشتری به اعتیاد اینترنتی دارند. مطالعه‌ای كه سال ١٩٩٨ در دانشگاه ملی كره جنوبی انجام شد، نشان داد تمایل نوجوانان به اعتیاد به اینترنت بسیار جدی‌تر از سایر گروه‌های سنی مورد مطالعه است. این موضوع بر این دلالت دارد كه اعتیاد به اینترنت یك مشكل اجتماعی جدی در این كشور محسوب می‌شود، زیرا نوجوانان معتاد به اینترنت بتدریج نیروی كار این كشور را تشكیل خواهند داد.

كودكان و نوجوانانی كه به اینترنت دلبستگی فراوان پیدا می‌كنند و در حقیقت به آن معتاد می‌شوند، برای ارضای خود ساعت‌های متوالی بدون وقفه روی خط باقی می‌مانند و زمانی كه امكان دسترسی به اینترنت را نداشته باشند، دچار تشویش، لرزش دست و عصبانیت می‌شوند، استراحت و آرامش را فراموش می‌كنند و به اینترنت و وسوسه‌های آن فكر كرده یا خیال‌پردازی می‌كنند. زمانی كه فرصت استفاده از اینترنت را پیدا می‌كنند، احساس نیازی غیر بازدارنده به داشتن روابط احساسی در آنها بروز می‌كند.

طراحی و ارائه برنامه‌های آموزشی مؤثر در خانه یا مدرسه برای آشنایی این گروه سنی از كاربران كه در گروه پرخطر قرار دارند، یكی از اقدامات مفید برای كاهش این معضل است. در این برنامه‌ها می‌توان راه‌های مناسب استفاده از اینترنت را آموزش داد تا كمترین عوارض گریبانگیر كودك شود.

دوست من سلام

علائم اختلال اعتیاد اینترنتی عبارتند از: مشكلات میان فردی یا مشكلات هنگام كار یا مطالعه، نادیده گرفتن مسوولیت‌های مربوط به دوستان، خانواده، كار یا مسوولیت‌های فردی، كناره‌گیری پس از دست كشیدن از اینترنت، كج خلقی هنگام تلاش برای دست كشیدن از اینترنت، آن‌لاین ماندن بیش از زمان برنامه‌ریزی شده، دروغ گفتن یا مخفی نگه داشتن زمان واقعی كار با اینترنت از نظر دوستان یا خانواده، تغییر در سبك زندگی به منظور گذران وقت بیشتر با اینترنت، كاهش فعالیت فیزیكی، بی‌توجهی به سلامت شخصی و بی‌خوابی یا كم‌خوابی یا تغییر در الگوی خواب به منظور گذران وقت در اینترنت.

نكته: یكی از نشانه های اعتیاد به اینترنت این است كه فرد به‌دلیل استفاده مفرط از اینترنت، خطر فقدان روابط با دیگران، از دست دادن شغل و فرصت‌های آموزشی و شغلی را می‌پذیرد

از طرفی، افراد در صورت استفاده از اینترنت، نه تنها رفتارهایی متفاوت با الگوهای رایج در جامعه از خود نشان می‌دهند، بلكه نوع تفكرشان نیز با اكثریت افراد جامعه، متفاوت می‌شود. این افراد اندیشه‌های وسواسی راجع به اینترنت دارند، كنترل چندانی بر وسواس و انگیزه‌های اینترنتی‌شان نداشته و حتی فكر می‌كنند اینترنت تنها دوست آنهاست. همچنین این‌گونه افراد فكر می‌كنند اینترنت تنها جایی است كه آنها در آن، احساس خوبی نسبت به خود و جهان اطراف دارند. در واقع آنها روز خود را با سلام بر اینترنت شروع می‌كنند و شب را نیز در كنار كامپیوتر به خواب می‌روند.

30 درصد معتاد

در یك تحقیق كه روی كاربران اینترنت در سنین ١٥ تا 34 سال در منطقه غرب تهران انجام شد، نشان داده شد ٣٠ درصد كاربران، به اینترنت اعتیاد داشتند و همه آنها درجات مختلفی از ناهنجار‌های رفتاری مانند احساس بیگانگی با خود، ضعف و ناتوانی در انجام امور، اجتماع گریزی، درونگرایی و رفتار احساسی‌ از خود نشان دادند. همچنین تمایل نوجوانان به اینترنت بسیار شدیدتر از سایر گروه‌های سنی بود. این رابطه در مورد افراد مجرد و دانش‌آموزان ١٥ سال در مقایسه با سایر گروه‌های سنی بیشتر و چندین برابر است. این پژوهش نشان می‌دهد در كاربران معتاد شدید نیز بهره‌جویی از گفت‌وگوی اینترنتی 3 برابر كاربران است و هر چه از حالت طبیعی به اعتیاد در كاربران پیش می‌رویم، بهره‌جویی از فیلم، موسیقی، بازی و گفت‌وگوی اینترنتی بیشتر می‌شود.

بیگانگی با خود

اعتیاد باعث نابودی انسان‌ها می‌شود و اعتیاد به اینترنت نیز از این قاعده مستثنی نیست.

یكی از مهم‌ترین یافته‌ها در اكثر معتادان به اینترنت ارتباط اعتیاد به اینترنت با احساس بیگانگی با خود در آنهاست. همچنین بین اعتیاد به اینترنت در میان كاربران با احساس ضعف و ناتوانی در انجام امور، داشتن رفتار ناهنجار اجتماعی و اجتماع گریزی ارتباط مشخصی وجود دارد.

همچنین اعتیاد به اینترنت با صفاتی مانند احساس ضعف و ناتوانی در انجام امور و اجتماع گریزی مرتبط است.

هفت نشانه اعتیاد

انجمن روانپزشكی آمریكا برای شناخت اعتیاد اینترنتی و افرادی كه به استفاده مفرط از اینترنت معتادند، معیارهایی را مشخص كرده است كه طبق آن، چنانچه بخواهیم فردی را معتاد به اینترنت بنامیم، باید حداقل 3 مورد از معیارهای هفتگانه زیر، در طول یك دوره 12ماهه (یك ساله) در وی دیده شود. معیارهای پیشنهادی این انجمن شامل 7 مورد به شرح زیر است:

1. تحمل: این معیار به معنای صرف زمان بیشتری برای اینترنت به منظور رسیدن به رضایت است. در این شرایط، با وجود صرف همان میزان وقت میزان رضایت‌مندی كاربر كمتر است و نیاز به زمان بیشتری دارد تا به همان درجه از رضایت قبلی برسد.

2. از اینترنت به منظور تخفیف یا اجتناب از علائم كناره‌گیری از جمع استفاده می‌شود.

3. از اینترنت، اغلب در دوره‌های زمانی پیش از آنچه كه در ابتدا مدنظر بود، استفاده می‌شود.

4. حجم قابل توجهی از وقت صرف فعالیت‌های مربوط به كاربری اینترنتی (برای مثال، كتاب‌های اینترنتی، یافتن جستوگرهای جدید وب، جستجوی فروشندگان اینترنتی و...) می‌شود.

5. به‌خاطر استفاده از اینترنت، فعالیت‌های مهم اجتماعی، شغلی یا تفریحی از بین می‌رود یا كاسته می‌شود.

6. فرد به‌دلیل استفاده مفرط از اینترنت، خطر فقدان روابط با دیگران، از دست دادن شغل و فرصت‌های آموزشی و شغلی را می‌پذیرد.

برای رهایی

صفت مشخصه كسی كه به اعتیاد اینترنتی گرفتار شده است، این است كه قبول ندارد رفتارش از حیطه كنترل خارج است. در واقع او اصل ماجرا را «انكار» می‌كند. انكار، یك مكانیسم دفاعی ـ روانی است كه شخص را قادر می‏سازد به رفتارش ادامه دهد. با وجود پیامدهای آشكار و منفی‏ای كه این رفتار بر زندگی شخص دارد، این شیوه، شیوه‏ای برای دفاع در برابر احساس و چشیدن موارد ناخوشایند و آزاردهنده است. پس یكی از اولین اقدامات درمانی پذیرش موضوع است. همانند روش‌های موجودی كه در ترك سیگار و مواد مخدر وجود دارد، روان‌پزشكان معتقدند در صورت بروز علایم اعتیاد به اینترنت، منع كامل دسترسی به اینترنت نیاز نیست و توصیه هم نمی‌شود، اما باید تمهیداتی اندیشیده شود تا در نهایت به كاهش این دسترسی تا مرز اعتدال منجر شود. برای مثال استفاده فرد از 8 ساعت در روز به یك ساعت كاهش یابد.

قدم بعدی یافتن جایگزین مناسب استفاده از اینترنت است. بازگشت به گذشته و مقایسه آن با حال نشان خواهد داد كه كدام فعالیت خانوادگی و اجتماعی و شخصی مانند گذراندن وقت با همسر و فرزندان، دوستان، ورزش، مطالعه و خواب جای خود را با اینترنت تعویض كرده‌اند و البته شناخت نقاط ضعف و قدرت هر شخص جهت ترك اعتیاد كاملا به آمادگی روحی او وابسته است.

در برخی كشورها كلینیك‌های خاصی برای مداوای معتادین به اینترنت دایر شده است. چین، آمریكا و آلمان از جمله كشورهایی هستند كه به علت تعداد زیاد كاربران اینترنت دارای بیشترین معتادان به اینترنت هستند و كلینیك‌های ترك اعتیاد اینترنتی در آنها دایر است. در ایران چنین مراكزی وجود ندارد، اما مراجعه به پزشك و در میان نهادن مشكلات شخصی و خانوادگی با وی در موارد شدید كاملا ضروری به نظر می‌رسد و نباید از آن غفلت كرد.


رونوشت از :

جام جم آنلاین

علی اخوان‌بهبهانی ‌‌/ ‌‌طبقه بندی: اخبار، 
نویسنده :M.K JAVADI
Select your Lan
آرشیو مطالب
تبلیغات