تبلیغات
سایت تخصصی سلام کامپیوتر - اسكنر، دریچه‌ای برای ورود تصاویر به‌كامپیوتر
به وبلاگ سلام کاپیوتر (زیر مجموعه پورتال بزرگ سلام 3 راهی) خوش آمدید ............. شما در این بلاگ از آخرین اخبار دنیای کامپیوتر ، مقالات آموزشی ، ترفند های جهان وب و پی سی حتما لذت خواهید برد ! تنها کافیست با ما باشید ........ برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید Welcome to hi computer weblog (following major portals set hi 3 way! ) ............. In this blog from computer World Latest News, Articles, Web and PC sure will enjoy trick in the world! Just stay with us ........ For more information see here

مرتبه
تاریخ انتشار : پنجشنبه 20 بهمن 1390
معمولا از فناوری‌هایی كه كارهایی از قبیل ردیابی، جستجو، خواندن و دیجیتالی كردن تصاویر، اجسام یا علائم را انجام می‌دهند، تحت عنوان پویشگرها یا اسكنرها یاد می‌شود. اگرچه از اسكنرها در زمینه‌های مختلفی مانند پزشكی، سیستم‌های امنیتی، ردیابی فركانس‌های رادیویی و ... استفاده می‌شود، اما ما اغلب اسكنرها را به عنوان اسكنرهای كامپیوتری یا اسكنرهایی كه از آنها برای خواندن باركد روی اجسام و كالاها استفاده می‌شود، 
می‌شناسیم.

اسكنرهای كامپیوتری، دستگاهی برای ورود عكس یا متن به كامپیوتر هستند و اغلب شركت‌هایی كه در زمینه تولید چاپگر فعالیت می‌كنند، اسكنر هم تولید می‌كنند.

اسكنرها از نظر شكل ظاهری شبیه به دستگاه فتوكپی هستند. تصویر یا متن مورد نظر از طریق محفظه‌ای كه كاغذ در آن قرار می‌گیرد، وارد كامپیوتر می‌شود و اگر بخواهیم متنی را به این روش وارد كامپیوتر كنیم باید این متن را از طریق برنامه‌ها و نرم‌افزارهای خاصی كه برای این كار طراحی شده است به تصویر تبدیل كنیم. برخی از انواع اسكنرهای كامپیوتری مجهز به نرم‌افزارهای بازشناسی متن هستند و به كمك این نرم‌افزار می‌توانند متون چاپی، تایپ شده و حتی دست‌نویس را نیز به تصاویر دیجیتالی تبدیل كنند. این گروه از اسكنرها در دانشگاه‌ها و كتابخانه‌ها مورد توجه قرار گرفته و حجم انبوهی از متون موجود در كتابخانه‌ها یا جزوات و كتاب‌های دانشگاهی به این روش به صورت مجموعه‌ای از داده‌های دیجیتالی ثبت و ذخیره شده‌اند.

 

وقتی شما اطلاعاتی را كه می‌خواهید اسكن كنید روی صفحه شیشه‌ای گذاشته و پوشش روی آن را می‌بندید این اطلاعات از طریق یك لامپ گزنون وضوح می‌یابد. اگرچه در گذشته و در اسكنرهای قدیمی‌تر به جای لامپ گزنون از لامپ فلورسنت استفاده می‌شد. در مرحله بعد تصویری از این اطلاعات از طریق یك ‌آیینه زاویه‌دار روی آینه دیگری منعكس می‌شود.

این آینه‌ها از نوع آینه‌های معرق هستند و در نتیجه تصویر را در سطح كوچك‌تری متمركز می‌سازند و در نتیجه وضوع تصویر بیشتر خواهد بود و در نهایت این تصویر روی عدسی منعكس خواهد شد. این عدسی از طریق فیلترهایی كه رنگ‌های قرمز، سبز و آبی را از هم جدا می‌كنند،‌ تصویر را روی CCD كه مهم‌ترین قسمت اسكنر است، متمركز می‌كند. CCD مسوولیت تبدیل تصاویر به علائم الكتریكی را برعهده دارد. در حقیقت CCD مجموعه‌ای از دیودهای نوری است كه فوتون‌های نوری را به الكترون‌ها تبدیل می‌كنند. این دیودها به نور حساس هستند و هرچه میزان نوری كه به دیودها می‌‌تابد بیشتر باشد بار الكتریكی كه در این مكان جمع خواهد شد نیز به مراتب بیشتر خواهد بود. به این ترتیب رنگ‌های مختلف به ولتاژ الكتریكی تبدیل خواهد شد.

در مرحله بعد، تصویر اسكن شده به كامپیوتر منتقل می‌شود. اگرچه علاوه بر این از فناوری‌های دیگری نیز در ساخت اسكنرها استفاده می‌شود، اما این فناوری‌ ازجمله فناوری‌های مشترك در انواع مختلف اسكنرهای كامپیوتری است.


رونوشت از :

فرانك فراهانی‌جم

منبع:  britanicaنویسنده :M.K JAVADI
Select your Lan
آرشیو مطالب
تبلیغات